OE PowerTool 4.4


2011-10-28

Udostępniłem wersję 4.4 programu OE PowerTool. Zmiany nie są duże, ale sprawiają, że program jest nieco przyjaźniejszy. Dodano funkcję, która podczas uruchamiania programu sprawdza, czy Outlook Express nie został już uruchomiony. Jeśli tak, wówczas wyświetlany jest komunikat. Dotychczas nic się nie działo, co było mylące dla użytkowników. Nie wiedząc, że OE powinien być wyłączony, próbowali włączyć OE PowerTool i nie zauważali aby cokolwiek się działo. I rzeczywiście, po wykryciu OE następowało natychmiastowe wyłączenie OEPT.
Druga zmiana jest podobna i dotyczy uruchamiania OE PowerTool na Windows Vista i Windows 7. Na tych systemach plik wykonywalny musi nazywać się winmail.exe, tak jak plik Windows Mail. Trzeba więc zmienić nazwę pliku OE_PowerTool.exe na winmail.exe. Użytkownicy na ogół o tym nie wiedzieli i próbowali uruchomić OEPT normalnie, co nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. Teraz OE PowerTool informuje o konieczności zmiany nazwy, jeśli taka zachodzi.
Usunięta została możliwość łączenia się z OE PowerTool z zewnątrz, z innych komputerów. Dawno temu OEPT działał niezależnie od Outlook Express i po skonfigurowaniu w nim tunelu można go było mieć włączonego na stałe. W tej sytuacji mogło być sensowne udostępnienie tego tunelu innym komputerom, nie trzeba było wtedy instalować na nich OE PowerTool oddzielnie. Od dłuższego jednak czasu OE PowerTool działa razem z Outlook Express (uruchamia go na starcie wewnątrz swojego procesu) i takie kombinacje przestały mieć sens. W związku z tym funkcja akceptacji połączeń z zewnątrz została wyłączona, OE PowerTool zawsze nasłuchuje na interfejsie localhost. Dotychczas port tunelu mógł być otwarty na wszystkich interfejsach jeśli na liście dopuszczonych adresów IP znajdował się choć jeden. Obecnie takiej listy już nie ma.

W przyszłości zostaną usunięte też inne funkcje, które nie mają obecnie racji bytu, a tylko powodują, że jest on większy i mniej zrozumiały dla użytkowników. Natomiast wśród planowanych nowych funkcji znajduje się obsługa SSL, jednak jej dodanie jest dosyć kłopotliwe z uwagi na wykorzystywanie w programie języka Visual Basic 6 (dla pliku exe, biblioteka dll została napisana w C++). 9 lat temu, gdy powstawał OE PowerTool i miał być jedynie prostym narzędziem, wybór VB6 był sensowny. Teraz jednak VB6 przeszkadza i wypadałoby przepisać program np. na C++. Wymaga to jednak czasu, a tego nigdy dużo nie ma.

Copyright(C) Grzegorz Niemirowski 2006-2012