Umieszczanie odebranej poczty z powrotem na serwerze


2012-03-02

Od czasu do czasu pojawia się pytanie, co zrobić aby odebrana poczta wróciła na serwer. Taka kwestia pojawia się zwykle, gdy użytkownik pobrał pocztę programem pocztowym z serwera, a chciałby mieć do niej dostęp przez WWW albo z innego komputera. Outlook Express domyślnie ściąga wszystko z sewera i nie pozostawia kopii na serwerze, stąd częstość tego problemu. Niestety praktycznie zawsze konto pocztowe jest w OE skonfigurowane do odbioru poczty za pomocą protokołu POP3 a jest to protokół przeznaczony do ściągania poczty. Nie można za jego pomocą nic wysyłać.

Zwykle w takich sytuacjach dawana jest odpowiedź, że niewiele da się zrobić i można najwyżej maile wysłać do samego siebie, przez co znów będą w skrzynce odbiorczej na serwerze. Niestety jest to rozwiązanie bardzo dalekie od optymalnego. Jest kłopotliwe przy większej ilości wiadomości, jest dodawane Fwd do tematów a treść jest oznaczana cytowaniem.

Na szczęście można skorzystać z dobrodziejstw protokołu IMAP. Udostępnia go obecnie prawie każdy serwer pocztowy i można za jego pomocą wygodnie operować na folderach na serwerze, nie tylko na skrzynce odbiorczej ale też np. na elementach wysłanych. Jest to bardzo przydatne ale jakoś mało znane, może dlatego, że przez długi czas popularne portale nie dawały dostępu przez IMAP do bezpłatnych kont a Outlook Express nie pytał wprost, czy ktoś chce korzystać z IMAP. Aby wrzucić pocztę z powrotem na serwer, trzeba skasować w konfiguracji OE swoje konto a następnie skonfigurować jeszcze raz ale już jako IMAP. Zobaczymy wtedy w OE foldery dostępne na serwerze i będziemy mogli nimi zarządzać, np. przenosząc pocztę między nimi.

Copyright(C) Grzegorz Niemirowski 2006-2012