Windows Mail to nowa wersja Outlook Express, która jest dostępna wraz z Windows Vista. W polskiej wersji systemu nosi nazwę "Poczta systemu Windows". Microsoft wprowadził w niej wiele zmian, które raczej nie zostaną wprowadzone w postaci poprawek dla OE w Windows XP albo Windows 2003. Poniżej została zamieszczona ich lista.

1. Nazwa programu Outlook Express została oficjalnie zmieniona na Windows Mail.
2. Pole wyszukiwania z prawej strony paska narzędzi (tzw. word wheel). Na bieżąco pojawiają się wiadomości z danego foldera zawierajace wpisywany tekst.
3. Domyślnie założone jest konto grup dyskusyjnych - serwer msnews.microsoft.com. Jeśli chce się z niego korzystać, należy pamiętać żeby wpisać swoją nazwę użytkownika zamiast domyślnej Default User.
4. Proste filtrowanie spamu. Blokować można nie tylko na podstawie e-maili lub ich części a także użytych kodowań. Można w ten sposób np. łatwo pozbyć się azjatyckiego spamu. Windows Mail posiada też automatyczne rozpoznawanie spamu, można wybrać dwa poziomy restrykcyjności. Oczywiście do tego dochodzą biała i czarna lista.
5. Odpowiadanie pod cytatem (bottom posting) można wyklikać w opcjach, nie trzeba już grzebać w rejestrze.
6. Nie ma tożsamości.
7. Posty są domyślnie wysyłane w MIME, dzięki temu znikają problemy z kodowaniem.
8. Koniec z plikami DBX, wiadomości są przechowywane jako oddzielne pliki eml i nws zorganizowane w katalogi. Niektóre dane, szczególnie te wykorzystywane przez wbudowaną w Windows funkcję wyszukiwania, będą zapisane jako strumienie (NTFS) w tych plikach. Ponadto będzie sprawdzona transakcyjna baza danych (ESE, podobna do tej wykorzystywanej przez Active Directory i Exchange) przechowująca dane o wiadomościach. Baza ta będzie automatycznie backupowana co 24 godziny. W przypadku uszkodzenia bazy a także kopii zapasowej będzie możliwe odtworzenie na podstawie plików wiadomości. Pliki wiadomości będzie można backupować ręcznie. Baza jest w pliku WindowsMail.MSMessageStore.
9. Nie działa klawisz F3 do wyszukiwania.
10. Community Features - możliwość oceniania postów, tak, że te oceny są widoczne dla innych (jeśli zagłosują conajmniej trzy osoby). Działa tylko na serwerze Microsoftu. Wymaga logowania do konta .NET Passport.
11. Dodano przycisk Get Next Headers pozwalający ściągnąć wcześniejsze posty.
12. Windowsowa książka adresowa (WAB) zostaje zastąpiona przez Kontakty. Dzięki nim dane i adresy użytkowników są łatwiejsze do synchronizacji z innymi programami i urządzeniami. Ulepszono GUI, można np. wstawić zdjęcie. Kontakty są przechowywane jako pliki XMLowe w katalogu Contacts w katalgou domowym użytkownika. Dostępne jest nowe, łatwiejsze w użyciu API, stare API będzie nadal działać. Niestety bardzo dużym minusem jest to, że kontaktów nie można organizować w foldery tak jak było to możliwe w książce adresowej Outlook Express.
13. Ustawienia kont w plikach XML, nazwa account{GUID}.oeaccount
14. Pozostałe ustawienia znajdują się w rejestrze w kluczu HKCU\Software\Microsoft\Windows Mail.
15. Nie ma wsparcia dla Hotmaila.
16. Nie ma integracji z Messengerem.
17. Zintegrowane sprawdzanie pisowni w czterech językach (angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim), niestety w przypadku polskiego i innych nadal potrzebne są słowniki firm trzecich lub z Office.
18. Przeszukiwanie wiadomości z poziomu Windows.
19. Zmiany w wyglądzie programu.
20. Wszystko jest przechowywane w Unicode.
21. Możliwość ustawiania typu posta w przypadku rozpoczynania wątku: Comment, Question, Suggestion (tylko na serwerze msnews.microsoft.com).
22. Możliwość automatycznego oznaczania wątku który zaczęliśmy, jako obserwowany. Funkcja ta działa nawet wtedy, gdy wiadomość rozpoczynającą wątek wysłaliśmy z innego programu (liczą się dane z nagłówka From).
23. Wprowadzono zabezpieczenie antyphishingowe. W przypadku wykrycia phishingowej wiadomości blokowane są w niej wszystkie linki.
24. Linki są otwierane w oddzielnych oknach Internet Explorera.
25. Nowy kreator kont.
26. Po kliknięciu na konto grup dyskusyjnych w drzewku folderów nie pojawiają się przyciski Synchronizuj konto, Grupy dyskusyjne... i Ustawienia.