Odzyskiwanie utraconej poczty po kompaktowaniu


2011-10-27

Jednym z najczęstszych problemów, jakie mają użytkownicy Outlook Express, jest utrata części poczty po wykonaniu kompaktowania. Dlaczego poczta znika? Tego chyba nie wie nikt. Generalnie czasem kompaktowanie nie udaje się, i część e-maili jest tracona. Jest to błąd w Outlook Express, istniejący od wielu lat i nadal niepoprawiony.
Microsoft zastosował dwa swego rodzaju obejścia. W Windows Mail, następcy Outlook Express, będącym skłądnikiem Windows Vista, zrezygnował z plików DBX na rzecz indywidualnych plików EML oraz bazy indeksującej. Tym samym problem kompaktowania plików DBX zniknął. Natomiast dla Outlook Express w Windows XP przygotował aktualizację, która wprowadziła wykonywanie kopii zapasowej plików DBX przed kompaktowaniem. Dzięki niej można przywrócić plik DBX w wypadku nieudanego kompaktowania. I to jest właśnie najprostszy i najskuteczniejszy sposób na utraconą pocztę.
Gdzie są kopie? W miejscu dosyć nietypowym, bo w windowsowym koszu. Mają przy tym rozszerzenie zmienione z DBX na BAK. Konkretnie Outlook Express przed kompaktowaniem kopiuje plik DBX do pliku BAK a potem kasuje do kosza. Jeśli więc kompaktowanie nie uda się, możemy skasować istniejący, uszkodzony plik DBX a następnie przywrócić z kosza plik BAK i zmienić mu rozszerzenie na DBX. Trzeba się tylko upewnić, że koszu są pliku BAK (Skrzynka odbiorcza.bak itp.). Położenie katalogu z plikami DBX możemy sprawdzić standardowo, klikając Narzędzia -> Opcje -> Konserwacja -> Folder magazynu.
A co jeśli nie ma plików BAK w koszu? Niestety, wtedy sytuacja jest dużo gorsza. Jesteśmy skazani na skorzystanie z dostępnych dla Outlook Express programów do odzyskiwania poczty. Sytuacja jest zła, ponieważ nie mamy żadnej gwarancji, że uda się odzyskać całą utraconą pocztę. Dlatego trzeba wypróbować więcej niż jeden program. Najpopularniejszy jest DBXtract, którego wczesne wersje były darmowe. Inne programy tego typu to m.in. DBXpress, Outlook Express Extraction i Outlook Express Mail Salvation and Migration.
Pozostaje jeszcze pytanie, czy można się jakoś uchronić przed błędami kompaktowania. Niestety nie ma dobrego sposobu, gdyż przyczyną jest błąd w OE. Można jednak minimalizować ryzyko utraty poczty, starając się utrzymać mały rozmiar pliku DBX, kasując niepotrzebne maile, lub przenosząc je do innego folderu. Paradoksalnie jednak, aby plik DBX zmniejszył się po przeniesieniu lub skasowaniu maila/maili, trzeba go skompaktować... Jeśli jednak będziemy starać się utrzymać plik DBX poniżej 1 GB, ryzyko utraty poczty powinno być niewielkie. Ponadto można odzyskać plik DBX z kosza w razie problemu. Brak bowiem kopii zapasowej i konieczność użycia programu do odzyskiwania poczty ma miejsce, gdy po nieudanym kompaktowaniu nie zauważymy utraty poczty i opróżnimy kosz kasując kopie zapasowe plików DBX.

Copyright(C) Grzegorz Niemirowski 2006-2012